Kharkiv Music Fest

Закрыть

АКИМЕНКО (Якименко, Akimenko) Федір Степанович (20.02.1876, с.

Піски Харків. губ., Україна –08.01.1945, Париж, Франція)

Народжений в Україні, він з 10 років навчався у Петербурзі (Придворна капела), у композиторів М. Балакірєва (фортепіано) та М.Римського-Корсакова (композиція, Петербурзька консерваторія), працював у Грузії та Франції (де став першим вчителем з композиції І.Стравінського). 

Харківський період творчості Ф.Якименка – 1906–1911 рр. Саме тоді він заявив себе як автор багатьох творів, учасник концертів. Так, 1907 р. під орудою автора пролунала його «Лірична поема» для оркестру, у 1912 – пролог з опери «Фея снігів». Його твори часто звучали під час Молодіжних симфонічних концертів та в концертах камерної музики, організованих Харківським відділенням ІРМТ. Зокрема, відбулася прем’єра його струнного тріо (створеного у 1897 р.) й «визнаного одним із кращих творів української музики в цьому жанрі» (О.Кононова, 2004).

На дебютному концерті в Харкові В.І.Сокальський писав: «Завжди приємно зустрічати і привітати молодий талант, особливо якщо до цього приєднується почуття, збуджуване словом “земляк”» («Южный край». 19.12.1906, Дон Дієз).

В творчості він був романтиком, трохи містиком, трохи – модерністом. На початку ХХ ст. всі зачитувалися його афоризмами, не розуміли його «астральних» вподобань, а Прокоф’єв називав його музику «всякая нудь». Уродженець Харківського передмістя Ф. Якименко – мрійник, «тюря», він прагнув «гармонії душ автора та виконавців» і залишив для нас «зіркову» музику.