Kharkiv Music Fest

Закрыть

Стартує Другий Всеукраїнський конкурс молодих композиторів імені Бориса Лятошинського

01.10.20

Всеукраїнський конкурс молодих композиторів імені Бориса Лятошинського - новий кейс Міжнародного Kharkiv Music Festу, що після успішного минулорічного дебюту, вочевидь став його постійним резидентом.

Конкурс молодих композиторів присвячено пам’яті видатного українського композитора Бориса Лятошинського, 125 річниця якого святкується цього року, що само по собі вже дає шанси амбітному і дуже корисному проєкту потрапити  в перші рядки новин в царині академічної музики.

«З-поза найвидатніших українських композиторів Лятошинського можна без перебільшення назвати титаном вітчизняної музичної спадщини, – коментує директор конкурсу Іван Пахота. – За часи радянського минулого України ім'я і значення Лятошинського було змаргіналізовано і, фактично, принижене. Нашою задачею є популяризація творчості Майстра: українські молоді митці мають знати про цього композитора значно більше ніж його фото на стінах музичних шкіл».

Основне завдання конкурсу – створення мистецького простору і можливостей реалізації в майбутньому молодих композиторів. Минулого року до розгляду членами журі було допущено 55 конкурсних робіт, а саме - 33 партитури у молодшій групі та 22 партитури у старшій. Наймолодшій учасниці конкурсу було всього 10 років. Не дивлячись на те, що конкурс проводився вперше, йому вдалося отримати всеукраїнський масштаб. Твори надходили з усіх куточків країни - Києва, Харкова, Одеси, Дніпра, Львова, Івано-Франківська, Тернополя, Луцьку, Маріуполю, Запоріжжя, Покровська, Кривого Рогу та ін.

На гала-концерті переможців попереднього Першого конкурсу, голова журі - Алла Загайкевич виголосила таке послання композиторам: «Я не можу точно погодитися з тим, що ці твори — експерименти, які будуть зрозумілі наступним поколінням. Я думаю, що цей експеримент колись почав Лятошинський, і кожен учасник цього конкурсу встановив свій контакт з його творчістю, намагався зрозуміти, хто є для нас Лятошинський, хто він є для кожного українського музиканта. Для всієї України в якийсь час актуалізувався Лятошинський як композитор, актуалізувався той його експеримент вічної відповідальності композитора. За його власну творчість, за його власний голос, за ту композиторську лінію, яка не повинна зупинитись. Вона не зупиняється. Від Баха, Моцарта до Бетховена, Стравінського, - України: Лятошинський, Сильвестров… Ось будьте відповідальними за те, що ви відчули цей вогник творчого горіння».

Цього року лауреати конкурсу так само візьмуть участь у гала-концерті, що відбудеться в рамках фестивалю Kharkiv Music Fest 7-25 квітня 2021 року.

Конкурс молодих композиторів відрізняється не тільки великим призовим фондом (для переможців передбачені грошові премії: від 200 до 500 Євро у молодшій групі та від 500 до 1000 Євро – у старшій) і можливістю почути свій музичний твір у виконанні світових музикантів та колективів, але й міжнародним складом журі, до якого увійшли: Еуґеніуш Кнапік (Катовіце, Польща) – провідний педагог з композиції в Польщі. Будучи абсольвентом Генріка-Міколая Ґурецького та Олів'є Мессіана, є беззаперечним авторитетом як теоретик сучасної світової музики і автор видатних монументальних творів; Олександр Щетинський (Харків, Україна) - один із ключових українських композиторів сучасності, на його рахунку сім опер і більш як сотня музичних творів, серед яких є навіть саундтреки до фільмів; Олександр Ґрінберґ (Дюссельдорф, Німеччина), що має потужні харківські коріння, а нині викладає музичну теорію та фортепіано у приватній музичній школі Маріни Хейфец у Дюссельдорфі. У творчому доробку - оркестрові, камерні та хорові твори, опуси для різних інструментів соло, його музика звучить на престижних музичних фестивалях  по  всьому  світі;  Микола  Гобдич  (Київ,  Україна)  -  хоровий диригент,  засновник і

керівник муніципального Камерного хору «Київ», лауреат Національної премії імені Тараса Шевченка, народний артист України; Алла Загайкевич (Київ, Україна) - видатний фахівець в сфері акустичної та електронної музики, педагог, її твори вирізняє передовсім полікультурність та мистецький космополітизм, поєднання непоєднуваного, відхід від мейнстрімних тенденцій.

Професор Еуґеніуш Кнапік, керівник кафедри композиції і теорії музики в Музичній академії ім. Кароля Шимановського в Катовіцах, який як і Алла Загайкевич, буде журити другий рік поспіль сказав: «Щиро тішуся, що став членом журі цього прекрасного Конкурсу молодих композиторів, які, як показав результат, вже зовсім не є дітьми. Коли дізнався, що на конкурс Лятошинського учасники подаватимуться шляхом мережі інтернет, а звіти з оцінками членів журі так само – з радістю захотілося посісти місце члена журі; в іншому випадку, напевне, я відмовився б. Такий спосіб роботи журі є максимально прозорим і об’єктивним: ми не знали ні імен, ні року народження, ні навіть статі автора. В цілому можу сказати, що українська молодь є дуже креативною і твори, які я судив, були непоганими. Подекуди дуже добрими. В більшості з них бачу сильний вплив творчості Шостаковича та Лятошинського, що мене не дивує».

Цікавою відмінністю конкурсу є те, що він анонімний – всі роботи подаються під псевдонімами. До участі у конкурсі запрошуються громадяни України, яким на час його проведення виповниться не більше 17 повних років у молодшій групі та 18-33 роки - в старшій, відповідно. Цей віковий ценз було розширено, враховуючи досвід минулорічного, першого конкурсу.

Для молодшої групи має бути поданий твір для голосу і фортепіано, тривалістю 8-12 хв. Для старшої - твір для змішаного хору a capella тривалістю 12-18 хв. Твори в обидвох групах мають бути створені на слова українських авторів українською мовою, список яких буде подано в умовах конкурсу, розміщених на сторінці kharkivmusicfest.com в розділі «конкурс композиторів». До участі в конкурсі допускаються твори, які були написані не раніше 2016 року. Один конкурсант може подати не більше 2-х творів. Конкурс не має вступного внеску, усім учасникам гарантуються рівні права та можливості. Для участі в конкурсі потрібно заповнити онлайн-форму зголошення участі в конкурсі:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfdcP_F_4UIKEs2Q5H4N8rIabjbAriIb_qScDk4tjpwvmSfgg/viewform?fbclid=IwAR0kxp2yao923W6P-WAEUoKyA43fiJm5eLvIkIdNtJBf7rtbycFyK-frMSc

«Ідея проведення цього конкурсу в моїх думках майоріла вже давно, – розповідає Іван  Пахота.

– В світі є чимало подібних конкурсів, які орієнтовані на молодь-резидентів своїх держав. В Україні теж є багато обласних, місцевих композиторських конкурсів, але вони орієнтовані на вже конкретно визначених конкурсантів, і часто на їх викладачів: і про справедливість і прозорість тут не йдеться. Крім того, наша молодь не сприймає композицію як фах, можливість в майбутньому самореалізуватись в цій царині. Конкурс Лятошинського має на меті підтримати і дати поштовх до професійного майбутнього українських композиторів».